Stalan posao izuzetak, a ne pravilo

Bez autora
Mar 06 2013

Stalnom poslu u ovom času nada se čak 232.551 zaposlenih, jer svi rade na određeno vreme. Anketa o radnoj snazi pokazala je i da svaki peti među njima ovakav ugovor ima najmanje tri godine, uprkos tome što zakon limitira rok na svega 12 meseci. U Odeljenju za anketna istraživanja ukazuju i da, čak, 44.350 radnika ovakve privremene ugovore ima duže od tri godine. Jednako su zabrinuti i u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike. Stalni posao danas je više izuzetak nego pravilo. Zato se dešava da radnici sa takvim ugovorima rade i po pet i više godina, uprkos tome što zakon dozvoljava samo 12 mesec. Prema Zakonu o radu, ugovore na određeno vreme trebalo bi da nude poslodavaci samo kada imaju povećani obim posla, pa im je potreban dodatni kadar.

Stalan posao izuzetak, a ne praviloStalnom poslu u ovom času nada se čak 232.551 zaposlenih, jer svi rade na određeno vreme, pišu Novosti.

Anketa o radnoj snazi pokazala je i da svaki peti među njima ovakav ugovor ima najmanje tri godine, uprkos tome što zakon limitira rok na svega 12 meseci.

U Odeljenju za anketna istraživanja ukazuju i da, čak, 44.350 radnika ovakve privremene ugovore ima duže od tri godine.

Jednako su zabrinuti i u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.

"Stalni posao danas je više izuzetak nego pravilo. Zato se dešava da radnici sa takvim ugovorima rade i po pet i više godina, uprkos tome što zakon dozvoljava samo 12 mesec", ocenjuje i Zoran Martinović, državni sekretar ovog ministarstva.

On objašnjava da bi, prema Zakonu o radu, ugovore na određeno vreme trebalo da nude poslodavaci samo kada imaju povećani obim posla, pa im je potreban dodatni kadar.

Inspektorima rada teško polazi za rukom da kazne mahinacije jer na papiru zapravo - sve ”štima”. Pošto se toleriše potpisivanje novog ugovora na određeno u slučaju da je prošlo najmanje 30 dana od isteka prethodnog, poslodavci prave pauzu u osiguranju, a zadržavaju radnika na istoj poziciji.

U toj ”pauzi” mogu da ponude radniku i ugovor o privremenim i povremenim poslovima, koji ne smeju biti duži od 120 dana u godini, pa kad on istekne opet potpišu novi ugovor na određeno vreme. I tako ukrug. Poslodavci često rasporede radnika na drugo mesto i odrede mu novu sistematizaciju, što je dovoljan osnov da se potpiše novi ugovor.

U ministarstvu očekuju da bi se izmenama Zakona o radu, koje se upravo pišu, ubuduće mogle sprečiti neke od ovih zloupotreba. Ipak, još ne mogu da potvrde kada će se Skupština izjašnjavati o ovom propisu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik